Polska z wiatrakami idzie pod prąd
W 2016 r. na łamach Rzeczpospolitej oceniałam projekt ustawy o inwestycjach w elektrownie wiatrowe. Wraz z mec. Bartoszem Grohmanem uznaliśmy, że projekt zablokuje dalsze inwestycje w wiatraki, gdyż staną się one po prostu nieopłacalne (vide podatek od nieruchomości płacony od całości konstrukcji) oraz zablokuje je wprowadzony wymóg lokalizowania inwestycji w odległości nie bliższej niż dziesięciokrotność ich wysokości od zabudowań.
Nie pomyliliśmy się. Z danych Urzędu Regulacji Energetyki wynika, że od 2016 do 2019 r. moc lądowych farm wiatrowych wzrosła zaledwie z 5807 MW do 5917 MW, czyli ledwie o ponad 100 MW. Dla porównania, według WindEnergy w samym 2020 r. w Polsce zainstalowano 731 MW nowych mocy wiatrowych, co dało nam siódme miejsce w Europie.
5 lat po uchwaleniu tzw. „ustawy 10h” w Sejmie procedowany jest projekt ustawy o zmianie ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych (druk nr 1230). Sympatycy projektu twierdzą, że jego uchwalenie nieco poluzuje dotychczasowe zasady i pozwoli na lokalizowanie inwestycji w odległości 500 metrów od zabudowań. Branżyści twierdzą, że wprowadzenie projektowanych zmian pozwoli na wybudowanie nawet 7 GW nowych mocy w turbinach wiatrowych do końca 2025 r.
Artykuł z 17 maja 2016 r. dostępny jest na stronie Rzeczpospolita.pl
Hazard Czy nie, kara musi być
Od 2013 r. specjalizuję się w sprawach przestępstw tzw. hazardowych, m.in. z art. 107 i 110a kks.
Urządzanie gier hazardowych oraz ich reklama we współczesnej rzeczywistości prawnej wygląda zgoła odmiennie, niż miało to miejsce w latach 2010-2016, czyli w tzw. latach hossy branży automatów do gier.
Branża automatów do gier czy zakładów wzajemnych, jak nigdy potrzebuje dziś wsparcia prawnego wyspecjalizowanych w tym zakresie profesjonalnych doradców, a także, niestety, obrońców.
Prowadzimy postępowania karno-skarbowe i administracyjne, w tym sądowo-administracyjne na terenie całej Polski. Zakres naszych usług obejmuje:
– obronę najemców lokali wynajmujących powierzchnię pod urządzenia do gier w postępowaniach karno-skarbowych i o wymierzenie kary pieniężnej,
– obronę osób zarządzających spółkami urządzającymi gry hazardowe wbrew przepisom ustawy w postępowaniach karno-skarbowych i o wymierzenie kary pieniężnej,
– obsługę prawną podmiotów zajmujących się urządzaniem zakładów wzajemnych,
– doradztwo prawne w celu uzyskania koncesji lub zezwolenia na prowadzenie działalności w branży.
Artykuł dostępny w całości tutaj w formacie .pdf lub na stronie rp.pl
Zapoznaj się także z innymi artykułami z tej tematyki ustawy o grach hazardowych:
1. O dopuszczalności pociągania do odpowiedzialności karnoskarbowej osób za przestępstwo z art. 107 § 1 – analiza orzeczeń Sądu Najwyższego – Rzeczpospolita
2. Czy wyrok Trybunalu Konstytucyjnego zmieni prawna sytuacje przedsiebiorcow z branży hazardowej – Rzeczpospolita